Арсенал 3-1 Ливърпул: Габриел Мартинели вкара подарен гол, преди Леандро Тросард да победи Червените с 10 човека... докато отборът на Микел Артета намалява изоставането от лидерите в лигата до две точки
Daily Mail | 2024-02-05 | 02:31:08

Арсенал консолидира преднината си с късен гол на Леандро Тросард, който отклони Ван Дайк и премина през краката на Алисон, за да подпечата победа с 3-1 за отбора на Микел Артета и да осъди Ливърпул на първата им загуба в лигата, откакто загубиха от Спърс в събота, 30 септември.

Ливърпул, който беше намален до 10 души, когато Ибрахима Конате беше изгонен за втори жълт картон късно, станаха жертва на шокираща грешка от длъжностните лица на VAR онзи ден, но при това поражение срещу Арсенал те бяха авторите на собствения си крах.

Крилото на Арсенал Букайо Сака откри резултата в 14-ата минута на Емирейтс

Сака вкара топката, след като вратарят Алисон спаси удара на Кай Хаверц

Вашият браузър не поддържа iframes.

Те бяха втори най-добри за дълги периоди от мача срещу отбор на Арсенал, който отказа да остави интензивността или вярата си да спаднат. Арсенал беше по-добрият отбор. Резултатът ще им вдъхне нова увереност, докато надпреварата за титлата наближава.

И така, надпреварата за титлата е широко отворена. Конкурсът е толкова отворен, колкото е бил от много време. Арсенал знаеха, че трябва да спечелят този мач, за да се присъединят отново към битката, и никога не изглеждаше, че ще загубят.

Авансът на Ливърпул в горната част на таблицата спада до две точки и Сити също може да намали разликата, ако победи Брентфорд в понеделник вечерта. Ливърпул беше толкова добър от толкова време, че се дължеше на лошо представяне. Това беше.

Ливърпул игра като мечта при победата си с 4-1 над Челси миналата седмица и въпреки че повечето отбори играят като мечта срещу Челси тези дни гостите влязоха в мача с инерция и форма на своя страна.

Те бяха без Конър Брадли, техния вълнуващ млад десен бек, който скърбеше за смъртта на баща си. Това означаваше завръщане в стартовите единадесет след контузия за Трент Александър-Арнолд. Дарвин Нунес, който удари рамката четири пъти срещу страната на Маурисио Почетино, беше на пейката.

Мачът започна бързо и яростно. Никой не е очаквал друго. Арсенал затвори Ливърпул с особена ярост. Пресингът на Ливърпул не остана по-назад. Първият път, когато и двете страни получиха шанс да дишат, Арсенал трябваше да отбележи.

Дейвид Рая пусна Мартинели с хвърляне и Мартинели се втурна към него, горещо преследван от Konate. Преследването продължи и продължи и Конате все още не можа да хване Мартинели.

Когато почти стигна до авторската линия, Мартинели пресече в сърцето на наказателното поле, където Букайо Сака беше изпреварил своя маркер. Сака се хвърли към топката, но някак си не успя да улови удара си с глава и я погледна встрани, когато изглеждаше по-лесно да отбележи.

Ливърпул изравни малко преди полувремето в неделя чрез слаб автогол на Габриел

Габриел обърна топката в собствената си врата след объркване между Дейвид Рая и Уилям Салиба

Габриел Мартинели получи втория гол след объркване между Alisson и Virgil van Dijk

Минута по-късно Сака се изкупи. Мартин Одегаард освободи Кай Хаверц с брилянтен първи пас, който изпрати Германия напред към вратата. Алисон излезе да го посрещне и Хаверц стреля слабо и право в него. Но когато топката се върна от гърдите на Алисон, тя отскочи право към Сака. Сака докосна и след това прати топката в мрежата.

Ливърпул не предложи много напред през първото полувреме, но когато Александър-Арнолд вкара превъзходна топка от дясната аутлиния, Габриел направи брилянтно прихващане, за да попречи на топката да стигне до Коди Гакпо, докато той чакаше да се хвърли. бедствието удари дълбоко в добавеното време. Ryan Gravenberch вкара безобидна топка във вътрешния десен канал, за да я преследва Луис Диас, но вместо да я изчисти, Уилям Салиба се опита да я върне обратно към Raya.

Рая не дойде да го вземе и Диас си проби път около Салиба и засече топката към точката на дузпата. Той удари Габриел по дясната ръка и отскочи бавно и извинително над линията и в мрежата. След толкова много упорита работа беше ужасен начин да допусна изравнителен гол.

Когато започна второто полувреме, се почувствах така, сякаш този гол промени всичко. Сега Ливърпул бушуваше. Диас атакува на воля отляво, Алексис Мак Алистър стреля точно встрани от 25 ярда, а Къртис Джоунс стреля точно от грешната страна на лявата греда на Рая. Беше различен Ливърпул, различен мач.

Постепенно Арсенал възвърна самообладанието и увереността си. Одегард влезе в рамките на своя маркер и стреля, който се отклони от Конате и се завъртя встрани, а Габриел трябваше да се справи по-добре от удар с глава, когато избяга от вниманието на Конате и се натъкна на свободен удар от Одегард.

Арсенал подаде жалба за дузпа, когато Мак Алистър спря движението на Хаверц и двамата мъже паднаха на тревата, но VAR отказа да отмени решението на рефера Антъни Тейлър да махне играта да продължи.

След това, по средата на полувремето, Ливърпул доказа, че може да вземе дефанзивния рев на Арсенал от по-рано и да го увеличи. Изглежда, че нямаше голяма опасност, когато Върджил ван Дайк избяга обратно с Мартинели, докато преследваха дълъг удар от Габриел.

Ван Дайк изчака Алисон да се освободи но Алисън се забави. Когато най-накрая той се втурна извън зоната си и се опита да хакне топката, той успя само да удари Ван Дайк в бедрото и да изпусне топката изобщо.

Ван Дайк и Алисон се обърнаха ужасени, за да видят Мартинели, оставен във великолепна изолация с топката в краката му и вратата непазена. Мартинели не бърза и след това хладнокръвно търкулна топката в празната врата.

Ибрахима Конате беше изгонен, след като му беше показан втори жълт картон за фаул срещу Хаверц

Отразеният удар на Леандро Тросард подпечата решаваща победа за отбора на Микел Артета

Артета не можа да скрие радостта си, когато Арсенал излезе начело в двубоя със съперниците за титлата

Арсенал пропиля златна възможност да постави мача извън обсега седем минути преди края, когато Одегаард влезе в зоната и намери резервата Якуб Кивиор незабелязан на осем ярда. Кивиор изви тялото си, за да се опита да вкара възможно най-много сила в удара си с глава, но успя да го насочи само право към Алисон.

Конате беше изгонен за три минути от края за второ нарушение за жълт картон, когато той пасира с тяло Хаверц, докато Хаверц водеше контраатака на Арсенал и с навлизането на добавеното време на играта Арсенал вкара третия гол, за който така отчаяно жадуваха.

Trossard успя и Trossard го отбеляза. Той се затича обратно към междинната линия, за да извади изгубена топка и след това с хитрост си проправи път покрай Харви Елиът и тръгна към гол. Ван Дайк се натъкна, за да го затвори, но изстрелът на Тросард се отклони от крака на капитана на Ливърпул и премина през краката на Алисон.

На тъчлинията Артета пощуря , тичане нагоре-надолу до скамейката на Арсенал, давайки петици на привържениците на Арсенал и благодарейки на небесата. Неговият екип беше намалил разликата. Надпреварата за титлата е по-близо от всякога.